SERIESPELET 02-03

Allsvenskan div III, grupp 7

Rond 1, söndagen den 20:e oktober

Falköpings SS 1759

- Tvåstadsalliansen 1859
Jim Nordlund 2039

1

- 0 Per Green 1958
Ingemar Gustavsson 1909

½

- ½ Hans-Olof Stolt 1958
Dan Fogelberg 1806

0

- 1 Folke Andersson 1935
Rune Florin 1763

½

- ½ Jörgen Isacsson 1875
Keith Nordlund 1646

0

- 1 Per-Arne Håkansson 1874
Daniel Hansson 1744

1

- 0 Lars-Arne Gustafsson 1804
Alf Kjellander 1658

½

- ½ Torbjörn Wiklund 1734
Martin Andersson 1503

1

- 0 Robert Söderberg 1730

Övriga resultat:

SA Mark 1 - 7 SA Fenix
Ulricehamns SK - Floby SS
Tanums SS - Alingsås SS


Rond 2, söndagen den 17:e november

Falköpings SS 1730

- SA Mark 1879
Jim Nordlund 2039

0

- 1 Lennart Voigt 2224
Ingemar Gustavsson 1909

½

- ½ Mikael Sixtensson 2257
Dan Fogelberg 1806

1

- 0 Reine Lindström 2019
Rune Florin 1763

1

- 0 Bror-Olof Svenberg 1878
Alf Kjellander 1658

½

- ½ Lazlo Erdes 1861
Keith Nordlund 1646

½

- ½ Viktor Koskelainen 1753
Martin Andersson 1503

0

- 1 Kent-Ove Ingvarsson 1632
Hans Johansson 1519

0

- 1 Jonas Andersson 1407

Övriga resultat:

Floby SS

- Tanums SS
SA Fenix

- Ulricehamns SK
Tvåstadsalliansen

5

- 3 Alingsås SS


Rond 3, söndagen den 8:e december

Ulricehamns SK 1658

1

- 7 Falköpings SS 1691
Tommy Lidén 1712

0

- 1 Jim Nordlund 2039
Keijo Tuomisto 1731

½

- ½ Ingemar Gustavsson 1909
Håkan Claesson 1706

0

- 1 Rune Florin 1763
Stig-Ove Hellqvist 1765

½

- ½ Dan Fogelberg 1806
Rasim Ruznic 1697

0

- 1 Keith Nordlund 1646
Kjell Karlsson 1586

0

- 1 Alf Kjellander 1658
Ingmar Andersson 1542

0

- 1 Martin Andersson 1503
Jimmy Lidén 1521

0

- 1 Rickard Wass 1200

Övriga resultat:

SA Mark

4

- 4 Tvåstadsalliansen
Tanums SS

3

- 5 SA Fenix
Alingsås SS

- Floby SS


Rond 4, söndagen den 19:e januari

Falköpings SS 1778

- Tanums SS 1723
Jim Nordlund 2047

½

- ½ Sverker Sundås 2095
Ingemar Gustavsson 1916

1

- 0 Arnold Hasselmark 1922
Dan Fogelberg 1819

1

- 0 Alf Svensson 1667
Rune Florin 1802

½

- ½ Ulf Nordholm 1679
Daniel Hansson 1761

1

- 0 Bertil Claesson 1665
Keith Nordlund 1662

1

- 0 Alf Hedlund 1633
Alf Kjellander 1682

½

- ½ Sven Bertil Jarenfors 1564
Martin Andersson 1536

0

- 1 Christian Karlsson 1560

Övriga resultat:

SA Mark

6

- 2 Ulricehamns SK
SA Fenix

5

- 3 Alingsås SS
Tvåstadsalliansen

- Floby SS


Rond 5, söndagen den 9:e februari

Alingsås SS 1930

- Falköpings SS 1778
Anders Wengholm 2230

0

- 1 Jim Nordlund 2047
Martin Rödholm 1975

1

- 0 Ingemar Gustavsson 1916
Anders Hallgren 1843

½

- ½ Rune Florin 1802
Jonas Dahlgren 1911

1

- 0 Dan Fogelberg 1819
Bertil Westin 1921

1

- 0 Daniel Hansson 1761
Sverrir Thor 1860

1

- 0 Alf Kjellander 1682
Eva Johansson 1884

0

- 1 Keith Nordlund 1662
Thomas Björklund 1815

1

- 0 Martin Andersson 1536

Övriga resultat:

Ulricehamns SK

3

- 5 Tvåstadsalliansen
Tanums SS

- SA Mark
Floby SS

3

- 5 SA Fenix


Rond 6, söndagen den 2:a mars

Falköpings SS 1794

- Floby SS 1733
Jim Nordlund 2047

½

- ½ Joakim Wetterskoog 1999
Dan Fogelberg 1819

½

- ½ Bengt Andersson 1913
Ingemar Gustavsson 1916

1

- 0 Christian Ekblom 1765
Daniel Hansson 1761

1

- 0 Jonas Ekblom 1715
Rune Florin 1802

0

- 1 Pär Hallberg 1707
Keith Nordlund 1662

0

- 1 Urban Kindberg 1700
Alf Kjellander 1682

½

- ½ Berith Andersson 1684
Jan-Ove Kjellander 1662

1

- 0 Patrik Stensson 1381

Övriga resultat:

SA Mark

3

- 5 Alingsås
Ulricehamns SK

- Tanums SS
Tvåstadsalliansen

- SA Fenix


Rond 7, söndagen den 23:e mars

SA Fenix 1806

4

- 4 Falköpings SS 1773
Christian Larsson 2007

½

- ½ Jim Nordlund 2047
Dan Ljungström 1978

1

- 0 Ingemar Gustavsson 1916
Mirzet Sivac 1896

1

- 0 Rune Florin 1802
Thomas Pettersson 1884

0

- 1 Dan Fogelberg 1819
Anders Kleimark 1794

1

- 0 Daniel Hansson 1761
Magnus Eriksson 1729

0

- 1 Alf Kjellander 1682
Börje Persson 1607

½

- ½ Keith Nordlund 1662
Hanna Svensson 1556

0

- 1 Hans Johansson 1498

Övriga resultat:

Tanums SS

- Tvåstadsalliansen
Alingsås SS

6

- 2 Ulricehamns SK
Floby SS

- SA Mark


Slutställning:

# Lag sp + = -

pp

mp
1 SA Fenix

7

6

1

0

38

13

2 Alingsås SS

7

5

0

2

33½

10

3 Tvåstadsalliansen

7

4

1

2

32

9

4 Falköpings SS

7

4

1

2

31½

9

5 SA Mark

7

4

1

2

28½

9

6 Ulricehamns SK

7

2

0

5

20½

4

7 Tanums SS

7

1

0

6

19

2

8 Floby SS

7

0

0

7

21

0


Spelarresultat:

Namn sp 1 ½ 0

P

Jim Nordlund

7

3

3

1

Dan Fogelberg

7

3

2

2

4

Keith Nordlund

7

3

2

2

4

Alf Kjellander

7

2

4

1

4

Ingemar Gustavsson

7

2

3

2

Rune Florin

7

2

3

2

Daniel Hansson

5

3

0

2

3

Martin Andersson

5

2

0

3

2

Jan-Ove Kjellander

1

1

0

0

1

Rickard Wass

1

1

0

0

1

Hans Johansson

2

1

0

1

1