Skollag SM 2002 lågstadiet - Round 8

Standings

Place Name                     Club         Score   Minor  

  1   Mälarhöjdens Skola,      Stockholm    30.5  16.0-0.0 
  2   Sonja Kovalevskyskolan,  Stockholm    25    13.0-3.0 
  3   Ölmbrotorps Skola,       Dyltabruk    16.5  10.0-6.0 
  4   Byskolan,                Södra Sandby 16     9.0-7.0 
  5   Gustavslundsskolan,      Växjö        16     7.0-9.0 
  6   Lundabyskolan,           Lundsbrunn   15.5   8.0-8.0 
      Pixbo Montessorieskola,  Pixbo        15.5   8.0-8.0 
  8   Mellanhedsskolan,        Malmö        14.5   8.0-8.0 
  9   Lyckornaskolan,          Motala       12     5.0-11.0
 10   Presseskolan,            Onsala       12     3.0-13.0
 11   S:t Hansskolan,          Visby        10     4.0-12.0
 12   Österfärnebo Skola,      Österfärnebo 8.5    5.0-11.0

Cross Table

No Name                     Total  1    2     3     4     5    6     7     8  

1  Mälarhöjdens Skola,      30.5   7:4  2:2½  4:4   8:4   6:4  5:4   3:4  12:4
2  Sonja Kovalevskyskolan,  25.0  11:4  1:1½  6:4   3:4   5:3  4:2½  9:4   8:2
3  Ölmbrotorps Skola,       16.5   8:3  4:2  12:3   2:0   9:2  7:2½  1:0  11:4
4  Byskolan,                16.0   5:3  3:2   1:0   9:2   8:2  2:1½ 10:2½  6:3
5  Gustavslundsskolan,      16.0   4:1  8:1½  7:3½ 12:4   2:1  1:0   6:2  10:3
6  Lundabyskolan,           15.5   9:2 10:3   2:0  11:3½  1:0 12:4   5:2   4:1
7  Pixbo Montessorieskola,  15.5   1:0 11:2   5:½  10:2½ 12:4  3:1½  8:2   9:3
8  Mellanhedsskolan,        14.5   3:1  5:2½ 10:3   1:0   4:2 11:2   7:2   2:2
9  Lyckornaskolan,          12.0   6:2 12:1  11:2   4:2   3:2 10:2   2:0   7:1
10 Presseskolan,            12.0  12:2  6:1   8:1   7:1½ 11:2  9:2   4:1½  5:1
11 S:t Hansskolan,          10.0   2:0  7:2   9:2   6:½  10:2  8:2  12:1½  3:0
12 Österfärnebo Skola,      8.5   10:2  9:3   3:1   5:0   7:0  6:0  11:2½  1:0
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com
Skollag SM 2002 mellanstadiet - Round 8

Standings

Place Name                     Club         Score   Minor  

  1   Fruängsskolan,           Stockholm    26    14.0-2.0 
  2   Ölmbrotorpskolan,        Dyltabruk    22.5  12.0-4.0 
  3   Aspuddenskolan,          Stockholm    22    11.0-5.0 
  4   Virsboskolan,            Virsbo       19.5  10.0-6.0 
  5   Årstaskolan,             Stockholm    19    10.0-6.0 
  6   Fågelbäret,              Västervik    18     9.0-7.0 
  7   Johannebergsskolan,      Göteborg     17.5   8.0-8.0 
  8   Flurkmarksskola,         Umeå         16.5  10.0-6.0 
      Drottningdalsskolan,     Roslagen     16.5  10.0-6.0 
 10   Gardaskolan,             Gotland      16.5   8.0-8.0 
 11   Tångaskolan,             Falkenberg   16     9.0-7.0 
      Österfärneboskola,       Österfärnebo 16     9.0-7.0 
 13   Nordhem,                 Göteborg     16     8.0-8.0 
 14   Blankebäcksskolan,       Malmö        15.5   7.0-9.0 
 15   Odensbergsskolan Lag X,  Falköping    14.5   7.0-9.0 
      Fritslaskolan,           Fritsla      14.5   7.0-9.0 
 17   Bjursåsskolan,           Bjursås      13     7.0-9.0 
 18   Odensbergsskolan Lag Y,  Falköpin     13     4.0-12.0
 19   Långserudsskolan,        Långserud    12.5   5.0-11.0
 20   Mårtenskolan,            Lund         11.5   6.0-10.0
 21   Kvinnebyskolan,          Linköping    10.5   3.0-13.0
 22   Sunnerstaskolan,         Uppsala      5      2.0-14.0

Cross Table

No Name                     Total  1     2     3     4     5     6     7     8   

1  Fruängsskolan,           26.0   2:2  15:4  16:4   3:3½  8:3½  9:4   4:3   5:2 
2  Ölmbrotorpskolan,        22.5   1:2  13:3  17:4  11:1½  3:2½  8:4   5:2   7:3½
3  Aspuddenskolan,          22.0   5:4  12:4   7:2   1:½   2:1½ 11:3   8:3  13:4 
4  Virsboskolan,            19.5   7:1  19:2½  5:2   6:2  14:3  15:4   1:1  12:4 
5  Årstaskolan,             19.0   3:0  22:4   4:2  13:4  11:2   7:3   2:2   1:2 
6  Fågelbäret,              18.0  11:1  21:3   9:1½  4:2  10:3  13:2  12:2  16:3½
7  Johannebergsskolan,      17.5   4:3  20:4   3:2   8:1  12:2   5:1  11:4   2:½ 
8  Flurkmarksskola,         16.5  15:2½ 10:4  11:2½  7:3   1:½   2:0   3:1  17:3 
9  Drottningdalsskolan,     16.5  16:1  18:3   6:2½ 14:2½ 17:3   1:0  21:3  10:1½
10 Gardaskolan,             16.5  13:2   8:0  21:2  22:4   6:1  17:1  20:4   9:2½
11 Tångaskolan,             16.0   6:3  14:3   8:1½  2:2½  5:2   3:1   7:0  19:3 
12 Österfärneboskola,       16.0  22:4   3:0  14:2  15:3   7:2  16:3   6:2   4:0 
13 Nordhem,                 16.0  10:2   2:1  18:3   5:0  20:4   6:2  17:4   3:0 
14 Blankebäcksskolan,       15.5  21:3  11:1  12:2   9:1½  4:1  18:3  16:2  15:2 
15 Odensbergsskolan Lag X,  14.5   8:1½  1:0  22:4  12:1  19:3½  4:0  18:2½ 14:2 
16 Fritslaskolan,           14.5   9:3  17:2   1:0  19:2  18:4  12:1  14:2   6:½ 
17 Bjursåsskolan,           13.0  19:3  16:2   2:0  20:3   9:1  10:3  13:0   8:1 
18 Odensbergsskolan Lag Y,  13.0  20:1½  9:1  13:1  21:4  16:0  14:1  15:1½ 22:3 
19 Långserudsskolan,        12.5  17:1   4:1½ 20:2  16:2  15:½  21:2½ 22:2  11:1 
20 Mårtenskolan,            11.5  18:2½  7:0  19:2  17:1  13:0  22:4  10:0  21:2 
21 Kvinnebyskolan,          10.5  14:1   6:1  10:2  18:0  22:2  19:1½  9:1  20:2 
22 Sunnerstaskolan,         5.0   12:0   5:0  15:0  10:0  21:2  20:0  19:2  18:1