Falköpings Schacksällskap
(1905)

ÅLLEBERGS RYTTARE 1999

Ållebergs Ryttare´

Årets upplaga av Falköpings stora juniortävling Ållebergs Ryttare drog till sig 54 deltagare uppdelade på fem grupper. Tävlingen flöt på bra utan större dramatik i alla grupper.

Resultatlista A-klass (födda 1983-85)
1. Erik Jacobsson Skara SS 6 p.
2. Simon Olsson Skara SS 5½ p.
3. Claes Brilkman Skövde SS 4½ p.
4. Keith Nordlund Falköpings SS 4½ p.
5. Joel Ekblad Skara SS 3 p.
6. Bjarne Ambertsson Skara SS 2½ p.
7. Rickard Wallander Skara SS 2 p.
8. Daniel Magnusson Tibro SS 0 p.
Resultatlista B-klass (födda 1986)
1. Tom Varis Skövde SS 6½ p.
2. Markus Jansson Skara SS 6 p.
3. Rickard Honkanen Skövde SS 4½ p.
4. David Chang Skara SS 3 p.
5. Sebastian Eriksson Skövde SS 3 p.
6. Johan Kardell Skövde SS 3 p.
7. Elias Nelzen Skövde SS 2 p.
8. Dario Mirosavljevic Skara SS 0 p.
9. Johan Ström Falköpings SS utgick
Resultatlista C-klass (födda 1987)
1. Anton Frisk Kockum Uddevalla SS 10 p.
2. Robin Jensen Skara SS 6 p.
3. Hanna Svensson Fristad SS 6 p.
4. Markus Yngve Falköpings SS 5 p.
5. Hanna Larsson Tibro SS 2 p.
6. Rasmus Nyman Falköpings SS 1 p.
Resultatlista D-klass (födda 1988-89)
1. Markus Apell Skara SS 8 p.
2. Olle Hammerin Tibro SS 6½ p.
3. Ben Yuen Skara SS 6 p.
4. Tomas Sjögren Tibro SS 6 p.
5. Mikael Cederfjärd Falköpings SS 5½ p.
6. Samuel Trevena Skara SS 5 p.
7. Joakim Weerasooriya Skövde SS 5 p.
8. Jakob Kristoffersson Falköpings SS 5 p.
9. Oskar Malm Tibro SS 5 p.
10. Ludvig Rosvall Falköpings SS 5 p.
11. Mikael Jansson Falköpings SS 5 p.
12. Mattias Larsson Tibro SS 4½ p.
13. Andreas Haglund Tibro SS 4½ p.
14. Peter Ström Falköpings SS 4 p.
15. Kristoffer Ljunggren Falköpings SS 3 p.
16. Alen Todorovic Skövde SS 2 p.
17. Johan Lindgren Falköpings SS 1 p.
Resultatlista E-klass (födda 1990 och senare)
1. Robin Apell Skara SS 9 p.
2. Tim Johansson Linköpings ASS 8 p.
3. Alexander Falk Skara SS 6 p.
4. Daniel Haglund Tibro SS 6 p.
5. Rickard Cederfjärd Falköpings SS 5 p.
6. Anton Karlsson Falköpings SS 4½ p.
7. Carl Linnarsson Falköpings SS 4½ p.
8. Martin Ljunggren Falköpings SS 4 p.
9. Mattias Axelsson Falköpings SS 3½ p.
10. Carl-Johan Mattsson Skövde SS 2 p.
11. Jesper Wallin Skövde SS 1½ p.
12. Elinor Bergström Skövde SS 0 p.